Podsumowanie Konferencji Ogólnopolskiego Projektu „MODNA GMINA” dla Urzędów Gmin i JST
„Jak efektywnie spełnić obowiązek SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW TEKSTYLNYCH”
do wielopłaszczyznowego pobudzenia w Twojej Gminie Gospodarki Obiegu Zamkniętego ODZIEŻY (GOZ).
Do przekazania reprezentantom gminy biorącym udział w ww. webinarze oraz wszystkim kierownikom jednostek gminnych powiązanych tj. kulturalno-oświatowych, społecznych, centrów aktywności mieszkańców itp.
Wniosek końcowy: W myśl Dyrektywy 2018/851 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 30 maja 2018r. niezbędne jest prowadzenie w gminach nie tylko obowiązkowej zbiórki ubrań, trzeba zrobić więcej niż minimum, gdyż sam ten proces daje mniejsze korzyści od pożądanych (np. zawiera w sobie nieuchronną częściową degradację zbieranych ubrań). Zatem konieczne jest podejmowanie inicjatyw przywracania do użycia zalegającej odzieży i tekstyliów jeszcze przed zebraniem jej jako odpady. Sposobów jest wiele min. nauka kreatywnego przerabiania i naprawy, rękodzielniczy upcycling, artystyczny reCRAFT itd” (załącznik maila). Należy dążyć do wydłużenia czasu użytkowania ubrań lub podnoszenia ich przyszłej wartości, co esencjonalnie spełnia treść CELU 12-go AGENDY 2030 (STRATEGIA ROZWOJU ŚWIATA).
Niniejsza inicjatywa MODNA GMINA ma na celu włączanie JST w proces PRZYWRACANIA ODZIEŻY DO NOWEGO ŻYCIA, zgodnie ze sformułowanym powyższym WNIOSKIEM KOŃCOWYM wszelkich jednostek samorządu terytorialnego, urzędów miast, gmin, burmistrzów, wójtów, sołtysów, ośrodki kultury, Centrów Aktywności Lokalnej, Centrów Usług Społecznych, bibliotek publicznych, Domów Seniora, szkół, świetlic i innych podmiotów podległych, niepublicznych jak i prywatnych, zainteresowanych tym zagadnieniem.
Podsumowanie wystąpień prelegentów w pigułce:
- Wiesław Wójcik – Dyrektywa 2018/851, zmieniającą ramową dyrektywę odpadową z 2008 r. wymaga by od 2025 r. kraje członkowskie wdrożyły obowiązek selektywnej zbiórki w tym tekstyliów, nie tylko by zwiększyć poziom recyklingu, ale także promować ich ponowne, lepsze ich wykorzystanie-cyt: „Gospodarowanie odpadami w Unii należy ulepszyć i przekształcić je w zrównoważone gospodarowanie materiałami”.
8. Agenda 2030, w celu 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja jest kluczowa dla zachowania źródeł utrzymania obecnych i przyszłych pokoleń, stąd min. przestrzeganie obowiązku selektywnej zbiórki tekstyliów należy traktować z troską o DALSZY LOS UBRAŃ.
(Źródło: Europejska Agencja Środowiska, EARTH.org oraz Komisja Europejska). - Marcin Jabłoński- Klaster Zrównoważonej Mody: „Konsolidacja interesariuszy Zrównoważonej Mody”
- Agnieszka Wąsowska- Fashion Revolution: „Obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów to nie tylko wymóg lecz szansa na wielopłaszczyznowy rozwój i promocję gminy. Jest wiele praktycznych rozwiązań do wdrożenia w każdej gminie”.
- Iwona Kowalczuk Urząd Miasta Opole- ReButik: „Drugi obieg-pierwszy wybór czyli praktyczny przykład funkcjonującego punktu pobudzania lepszego wykorzystania odzieży i wielokanałowego przywracania jej do użycia, stworzonego przez JST”.
- Łukasz Sobol- Kompas ESG: „Problem i skala tekstylnego zaśmiecania jest wyzwaniem, którego gminy i samorządy nie tylko w Polsce nie mogą dłużej ignorować czy traktować powierzchownie”.
- Zuzanna Hazubska– Pełnomocnik Min. Nauki ds. polityki naukowej Państwa: „Musimy wprowadzać praktyki Zrównoważonej Mody na różnych płaszczyznach, w tym poprzez jednostki oświaty. Potrzeby są ogromne więc każda inicjatywa jest cenna, zwłaszcza edukująca w zakresie nauki praktycznych umiejętności”.
- Katarzyna Dzikowicz – Dyrektor GOK Wyrzysk: „Warsztaty upcyclingu ubrań i kreatywnego przerabiania w duchu przywracania odzieży do obrotu- to znakomita praktyka do powielenia w każdej gminie, zyskuje natychmiastowe uznanie mieszkańców, którzy inspirują się i chcą kontynuować naukę praktycznych umiejętności, którą z kolei wykorzystają sami do lepszego zagospodarowania ubrań zalegających w ich szafach”.
- Anna Klimczewska- Producentka TVN: „Włączajmy lokalnych liderów środowisk jako ambasadorów działań w duchu zrównoważonego rozwoju w sektorze odzieżowo tekstylnym gminy. Ubieranie się w unikaty odzieżowe z drugiej ręki czy umiejętności artystycznego przywracania odzieży do użycia jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem wśród osób rozpoznawalnych i opiniotwórczych”.
- Marzena Wronkiewicz- „Pozyskuj finasowanie, dotacje, granty, wnioskuj o budżetowanie, alokuj środki -jest cały szereg źródeł finansowania działań w dobro rozwoju zrównoważonego rozwoju w sektorze odzieżowo tekstylnym Twojej gminy.
- Wiesław Wójcik. CO DALEJ-NASTĘPNY KROK: „Są już dostępne gotowe modułowe rozwiązania wdrożenia działań edukacyjnych, szkoleń, warsztatów, z których mogą skorzystać różne ośrodki i jednostki gminne i sołeckie -proszę zapoznać się z ZAŁĄCZNIKIEM”. Jak wskazuje raport badania LPP z 2024r. przeważająca większość Polaków ma świadomość POTRZEBY PRAKTYCZNEJ NAUKI naprawy, przerabiania i upcyclingu ubrań. (¾ Polaków jest przekonana o konieczności posiadania przez nich tych umiejętności, 57% posiada w szafie ubrania o wartości sentymentalnej, które pragną przerobić w celu dalszego używania).
ZATEM DZIAŁANIA GMIN W TYM ZAKRESIE SPOTKAJĄ SIĘ Z SZEROKIM ODZEWEM MIESZKAŃCÓW.
Po dalsze informacje w jaki sposób Państwa Gmina może uzyskać wsparcie w każdym aspekcie powyższego zagadnienia proszę dzwonić po bezpłatną konsultację:
+48 602695508
O webinarze „MODNA GMINA” pisały główne media nurtu ESG:
Współpraca z GMINAMI i JST (Jednostkami Samorządu Terytorialnego) – zadzwoń: +48 602695508